יום חמישי, 1 ביוני 2017

ניתוח הלוח החדש של רשת NBC לעונת 2018-2017, עדכון

אז זהו, לקח לרשת NBC פחות משלשה שבועות בכדי להודות בטעות עליה הצבעתי כבר בעת הצגת הלוח. הזזת הסדרה This Is Us מערב יום שלישי לחמישי בכדי לבנות ערב חזק יותר הייתה טעות בכל קנה מידה. אני טוען, אם זה לא מקולקל, אין טעם לנסות לתקן זאת. וזה בדיוק מה שרשת NBC עשתה כאשר החזירה את This Is Us למשבצת השידור שלה בערב יום שלישי. בכך למעשה, הרשת רושמת מעט מאד זעזועים פרט להצבת The Brave בערב יום שני ולהעלאת שעת קומדיות נוספת בערב יום חמישי, אשר מיד אגע גם בה.

הרשת הזיזה גם את Law & Order: True Crime (על האחים מנדז) ביחד עם This Is Us בכדי להשיק את הסדרה החדשה ובכדי להמשיך לייצר ערב חזק בערב זה. הרשת יודעת בדיוק מה היא עומדת לקבל ממנה, נתונים אשר ינועו בין 1.3 ל 1.7 נק' מדד, בדיוק מה שהרשת חושבת שתקבל מהדרמה Chicago Med, אשר תחליף אותה בחצי השני של העונה לאחר שזו תסיים את עשרת פרקיה, במיוחד מאחר שהאחרונה ל זרה לערב יום שלישי וסביר להניח ש This Is Us תצליח לרומם אותה מעט מהנתונים שהיא הניבה בעונה הקודמת (1.24 נק' מדד ו 6.63 מיליון צופים בממוצע) לכיוון נתונים של 1.5 עד 1.7 נק' מדד ובכך הרשת תמשיך לשמר ערב חזק.

בשל המעבר של This Is Us ו Law & Order: True Crime ליום שלישי נוצר מצב שערב יום חמישי שוב יהיה פגיע. בשל כך, ברשת העדיפו להזיז את "וויל וגרייס" לשעה תשע ולא להתחיל איתה את הערב. אץ הערב יתחילו, כפי שקרה בעונה שעברה, Superstore ו The Good Place, כאשר ברשת מקווים שהם ישמרו את הנתונים שהניבו בשנה שעברה. כלומר, הם לא רצו זעזוע מוחלט בערב זה, כאשר היו מזיזים אותם לשעה תשע ללא צורך. הקהל שלהם כבר מכיר אותן בשעת השידור הזאת אז אין טעם לשנות משהו רק בשביל לשנות.

העונה שעברה גם הוכיחה ש"האנטומיה של גריי" חזקה יותר מסקנדל (2.07 נק' מדד ו 7.845 מיליון צופים לעומת 1.42 נק' מדד ו 5.603 מיליון צופים) ולכן השקת "וויל וגרייס" בשעה תשע נראית הגיונית יותר מאשר בשעה שמונה ואז לשדר את Superstore ו The Good Store בשעה שמונה. הסיבה ש Chicago Fire זזה ליום חמישי ולא נשארה בערב יום שלישי (היא יכלה לעלות בשלב מאוחר יותר של העונה לאחר ש Law & Order: True Crime הייתה מסיימת את העונה, נבעה, לפי דעתי, מכך שברשת חושבים שהיא יציבה יותר מ Chicago Med והיא זקוקה פחות להובלה של This Is Us מאשר Med. וזאת לאחר שהסדרה שמרה על יציבות לאחר ש This Is Us לא שודרה לפניה. כמו כן, הזזת Med פעם נוספת לשעת שידור אחרת בערב יום חמישי מבלי משענת חזקה, כמו שתהיה לה לה בערב יום שלישי, לפחות בתחילת הדרך, יכולה הייתה לחסל אותה ואז ברשת יוותרו על שניים מארבע הסדרות של המותג Chicago במשך שנתיים.

השינוי הנ"ל שרשת NBC עשתה גרם לכך, שהלוח שלה הוא עתה פחות בגדר של הימור. כפי שציינתי, עדיין ניתן להצביע על הימור אחד מרכזי שהרשת לקחה בדמות הצבתה של הדרמה החדשה שלה The Brave במשבצת השידור הנחשקת, אחרי The Voice בימי שני בשעה עשר. אין כל קשר בין שתי התכניות. רבים ציפו שאולי Rise תשודר במשבצת השידור הנ"ל (או לכל הפחות בימי שלישי בשעה תשע), משום שמבחינת הנושא היא מתאימה יותר לשיבוץ ביחד עם The Voice (או שאולי Reverie, שדי מתאימה לסוג הדרמות שהצליחו בשנים האחרונות בערב זה) אבל גם במקרה הזה אפשר להצביע על שתי סיבות עיקריות מדוע ברשת קיבלו החלטה שונה. ראשית, לפני מספר שנים ברשת ניסו להעלות דרמה בעלת גוון מוזיקלי, הכוונה היא ל Smash, ולאחר התחלה טובה הסדרה קרסה. והסיבה השנייה היא, שהסדרות שכן הצליחו בכך היו דרמות שונות לחלוטין כגון The Blacklist או Blindspot (כן, היא עדיין נחשבת כהצלחה) ולכן, ברשת קיבלו החלטה לא לעשות זאת. כמו כן, מכיוון ש Rise צפויה לעלות רק בחצי השני של העונה, במידה והשיבוץ לא יצליח הם תמיד יוכלו לנסות זאת שוב. או שאכן Reverie תהיה המחליפה שלה במקרה הצורך. אבל שוב, מדובר בהימור והאפשרות שהרשת תוכל לאבד שעת שידור במשך חצי עונה.

שאר הלוח של הרשת נשאר ללא שינוי, ולכן הניתוח שלו נשאר על כנו. ביום רביעי, The Blacklist עברה שוב שעת שידור לשעת שידור נוחה יותר מאשר יום חמישי בשעה עשר אל יום רביעי בשעה שמונה. כאשר Law & Order: SVU ו Chicago P.D חוזרות בערב זה בעונה חדשה. אין כמעט הבדל מבחינת קהל הצופים של The Blacklist ו Blindspot, כך שלכאורה אין שינוי גדול, אולם צריך גם לזכור שמדובר במשבצת השידור הרביעית של  The Blacklist בחמש עונות ! כאשר כוחה כבר לא במותניה, כך שיכול להיות שמדובר עבורה במכת מוות.

הצבתן של Blindspot ו Taken בימי שישי הייתה צפויה לאור נתוני הרייטינג שלהן. אין לרשת משבצת שידור אחרת עבורן. ברשת חושבים שבמידה והן ינפקו את נתוני הרייטינג אשר הניבו בעונה האחרונה גם ביום שישי, או שלפחות אחת מהן תעשה זאת (כאשר Blindspot הוכיחה שהיא יכולה לשמור על יציבות של נתונים בינוניים) אזי לפי דעתם מדובר בהחלטה נכונה. יכול מאד להיות שההחלטה להעניק בסופו של דבר ל Timeless עונה שנייה ומקוצרת בת עשרה פרקים היא גיבוי במידה ואחת מהן או שתיים מהן יקרסו, או שברשת יקצרו את מספר הפרקים בעונה השלישית של Blindspot ולא יעניקו לה עונה מלאה. במידה וזה לא יקרה, סביר להניח שמעריצי Timeless יצטרכו לחכות עד לחודשי הקיץ בכדי לחזות בסדרה שהם כה אוהבים.

לרשת יש סדרות נוספות רבות, אשר יעלו רק בחצי השני של העונה. ציינתי כבר את Rise ואת העונה השנייה של Timeless. בנוסף לכך, לרשת יש שתי קומדיות חדשות נוספות, A.P. Bio ו Champions. במידה וברשת יחליטו להשאיר שעתיים של קומדיות בשבוע בחצי השני של העונה, לפחות אחת מהן צפויה להחליף את The Good Place ואילו השנייה את Will & Grace, Great News או Superstore. במידה ורצועת הקומדיות של יום שלישי תבוטל, ברשת יכולים להעלות את Rise בשעה תשע.

לפחות אחת מהדרמות החדשות, ככל הנראה Good Girls או Reverie, כאשר העדיפות היא לראשונה, צפויה להצטרף אל Shades Of Blue בערב יום ראשון בחצי השני של העונה. יהיה מעניין מאד לראות באם הרשת תעלה את שתי הסדרות החדשות בערב ותיצור ערב עם נשים חזקות בתפקיד ראשי לאורך כל הערב, או שתשמור אחת מהן לעונת הקיץ הבאה. במידה ואחת מהן אכן תישמר לעונה הבאה, סביר להניח שזו תהיה Reverie.

לסיכום: הלוח של רשת NBC נראה עתה הרבה יותר טוב ובעיקר, מאוזן. עדיין, יהיה מעניין לראות אם צופי הרשת מוכנים שוב לערב של ארבע קומדיות, או אם הם יצליחו "לאכול" את הסדרה הצבאית החדשה אחרי The Voice. בכל מקרה, השינוי החדש של הרשת יוצר מצב של יציבות נחוצה לצד מספר הימורים, בדיוק כמו שלוח אמור להיראות. כאשר הלוח של הרשת לא אמור להיפגע יתר על המידה במידה וההימורים ייכשלו. 


הציון שלי ללוח החדש: 7.5. 

אין תגובות: